Někdy je lepší nechat auto v garáži, nasadit helmu a dát tělu čerstvou dávku pohybu v sedle kola. Slovensko i Česko jsou protkané trasami, které vedou přes lesy, podél jezer, přes údolí či horské oblasti, ale i historickými uličkami a každou námahu v sedle odmění neuvěřitelným výhledem. Zde jsou naše letní tipy!
(Zdroj: depositphotos.com)
Naším prvním tipem je rovinatá cyklostezka podél Dunaje. Má více než 100 kilometrů a pokud chcete, stihnete Bratislavu a Ostřihom za jeden den. Cestou projedete kolem lužních lesů i komor vodního díla Gabčíkovo, kde se při plavbách lodí dá udělat fotopřestávka. Povrch je hladký, provoz aut nulový a trasa je ideální pro rodiny i rychlé tréninky. V Komárně se budete kochat výhledem na most, ve Štúrovu zase na baziliku. Kdo má energii navíc, může pokračovat dále po maďarské straně řeky.
Téměř 270 kilometrů sledujících tok Váhu spojuje hrady Trenčín a Beckov, lázeňské Piešťany i vinařský Hlohovec. Tato trasa je tvořena mixem hrázových chodníků a tichých asfaltek, takže je ideální i pro gravelové a trekové bicykly. Vlakové zastávky leží doslova pár stovek metrů od trasy, takže se dá výlet libovolně zkrátit nebo rozdělit na více dnů. Nejpříjemnější je jezdit zde na jaře, kdy kvetou květiny a ovocné sady. Pokud budete pokračovat z Hlohovce na jih, napojíte se až u Dunaje.
Z bývalé úzkokolejky vzniklo 24 kilometrů nenáročného stoupání ukrytého v údolí a to s tunely, můstky a šotolinovým kobercem. Mírný sklon stoupání zvládnou i děti, dospělí ocení klid od aut a šustění bukových listů nad hlavou. V cíli v Korytnici vás přivítá minerální pramen, ze kterého se dá napít. Cesta zpět je plynulý sjezd, takže máte bonusové kilometry zdarma. Pokud máte chuť na výzvu, můžete při vyjíždění z Korytnice odbočit vlevo a zkusit zdolat Donovaly s panoramatem Velké Fatry.
Necelých 60 kilometrů této trasy nabízí výhledy na Vysoké i Nízké Tatry, skanzen Vlkolínec a zcela nové pláže přehrady. Profil je zvlněný s přibližně 650 metry převýšení, ale stoupání jsou krátká a vystřídaná zajímavými sjezdy. Asfaltové vesnické cesty doplňuje šotolina u vody, takže horské či trekové kolo jsou ideální. Během cesty vás určitě přilákají bufety na hrázi nebo můžete navštívit místní salaše. Okruh lze zkrátit zkratkou přes přehradní zeď, čímž získáte příjemných 35 kilometrů.
Více než 130 kilometrů dlouhá hlavní tepna Spiše spojuje gotickou Levoču, majestátní Spišský hrad a tiché obce pod Tatrami. Cesty jsou převážně asfaltové, ale profil je zvlněný, takže se připravte na častější a krátké kopce. Odměnou vám budou nádherné výhledy na panorama pohoří a tato cyklostezka patří určitě mezi ty nejkrásnější. To nejlepší vás však čeká na závěr v Pieninách, kde cyklomagistrála kopíruje meandry a končí u Spišské Staré Vsi. Pokud vám nebude stačit, můžete vyzkoušet vor a sjet řeku cestou zpět.
(Zdroj: depositphotos.com)
Česká Labská stezka vede 370 km od pramene Labe po hranice s Německem a patří k nejoblíbenějším rodinným cyklodovoleným. Kromě startovního horského úseku je převážně rovinatá, takže ji zvládnou i začátečníci. Města Hradec Králové, Pardubice a Litoměřice spojují úseky nového asfaltu, zkusit můžete i cyklovláček, který pomůže zkrátit celkovou délku trasy. Po cestě jsou kempy, přívozy a dětská hřiště u řeky, takže tento výlet je vhodný i pro rodinu a na více etap s přespáním.
Rovinatý 26 km dlouhý okruh po hrázi nabízí zrcadlové výhledy na vápencová bradla Pálavy a vodní hladinu přilehlých jezer a vodních ploch. Široký asfalt potěší i rodiče s dětskými vozíky za kolem. Tato trasa po jižní Moravě je ideální pro zážitkovou cykloturistiku, kde každých pár kilometrů narazíte na vinárnu či rovnou ubytování s vinárnou. Pokud byste si chtěli prohlédnout nejen přírodu Pálavy, můžete v Dolních Věstonicích navštívit místní muzeum s artefakty ještě ze starověku. Stojí to za to!
Magistrála číslo 33 má 214 kilometrů a vede nejkrásnějšími zákoutími Šumavy, podél Lipna, u pramene Vltavy, přes rašeliniště Modravy a kolem ledovcových jezer. Její profil se vlní, ale nejvyšší bod u Kvildy zdoláte dříve, než se unavíte, potom už převládá jemné klesání. Povrchy kombinují lesní asfalt se šotolinou, volte proto širší pláště kola. Staré vojenské bunkry i železná opona připomenou historii jen pár metrů od trasy. Samozřejmě, pokud byste cítili únavu, můžete si trasu zkrátit na polovinu.
V Jeseníkách najdete více než 60 km jemně klikatých cyklistických úseků i speciální sjezdovky či kamenité technické pasáže. Pokud nemáte na to kolo, vůbec nevadí, místní centra nabízejí půjčovnu celoodpružených modelů, takže přijedete nalehko a jezdíte celý den. Trasy jsou odstupňovány barvami podle obtížnosti, takže každý si přijde na své. Nové úseky pod Sokolím vrchem vám připomenou jízdu v Alpách, ale samozřejmě, najdete zde i něco méně náročného na fyzickou kondici.
Posledním tipem, který má i nejvíce kilometrů, je legendární zelená trasa spojující českou a rakouskou metropoli. Až 400 km nabízí Posázaví, jihočeská renesanční města, Dyjské údolí i vinohrady kolem Mikulova. Trasa je podrobně značena, většinu převýšení naberete v první třetině, zbytek je už příjemné zvlněné tempo až k Dunaji. Po cestě jsou ubytování s místními pivovary nebo vinárnami, obávat se nemusíte ani o kvalitní gastronomii. Pokud si chcete dát pořádnou dovolenou, zde ji najdete.
zakoupené na runder.cz 07.07.2025
zakoupené na runder.cz 08.07.2025
zakoupené na runder.cz 24.06.2025
zakoupené na runder.cz 01.07.2025
zakoupené na runder.cz 24.06.2025
zakoupené na runder.cz 06.07.2025